ŠKOLÍME SA, ABY SME DOKÁZALI POMÁHAŤ LEPŠIE
V uplynulom roku sme sa v rámci projektu „Integrácia nových diagnostických metód v poradensko-terapeutickom procese“ zúčastnili troch veľmi podnetných a inšpiratívnych seminárov. Zamestnanci Detského krízového centra Náruč, Poradenského centra Náruč Čadca a Poradenského centra Náruč Žilina sa počas seminárov naučili novým spôsobom práce a komunikácie s dospelým i detským klientom.
Osobitne obohacujúci bol kurz práce s terapeutickými kartami, kde sme si osvojili prácu s COPE kartami. Karty nám uľahčujú prístup ku klientovi, k jeho vnútorným pocitom a tvorivej imaginácii a podporujú zdieľanie prežitej traumatickej udalosti. Podobne sme sa naučili pracovať s kartami MYTHOS, s príbehovými kartami a kartami More emócií, ktoré využívame najmä pri práci s deťmi.
Vďaka kurzu „Komunikačná bedňa“ dnes pri práci s detským klientom používame množstvo nových kreatívnych a hrových techník, ktoré nám ponúkajú nápadité spôsoby, ako s dieťaťom komunikovať o náročných témach.
Na seminári s názvom Možnosti diagnostiky vzťahovej väzby, zrealizovanom na prelome mesiacov november – december 2017, sme za pomoci hrania rolí, ukážok videonahrávok z diagnostík, analýzy kresbových a symbolických techník, kazuistík a rôznych diagnostických metód prenikali k umeniu vyhodnocovania vzťahovej väzby.
Navyše sme Poradenské centrum Náruč Čadca vybavili odbornou literatúrou, ktorej štúdium nám umožňuje neustále sa vzdelávať a skvalitňovať poradenské služby pre obete domáceho násilia. Zakúpili sme tiež celý rad diagnostických nástrojov pre našu psychologičku .
Projekt sa uskutočnil vďaka podpore Nadácii Slovenskej sporiteľne. ĎAKUJEME!
Kým nie je neskoro
Násilie môže zanechať závažné negatívne dopady na fyzickom aj duševnom zdraví detí, pričom tieto môžu pretrvávať po celý život. Aj preto patrí prevencia násilia dlhodobo ku kľúčovým programom našej organizácie. Tento rok sme sa prevencii venovali v rámci projektu „Kým nie je neskoro“. V spolupráci so školami sme na území Žilinského regiónu absolvovali sériu preventívnych programov a aktivít zameraných na predchádzanie násilia páchaného na deťoch a v rodinách.
Prostredníctvom interaktívnych aktivít deti získali informácie o násilí, jeho príčinách, formách a možnostiach pomoci. Sekundárnym prínosom týchto programov bola vyhľadávacia činnosť, nakoľko tieto programy vytvárajú priestor pre zachytenie detí, ktoré sú vystavené násiliu v rodine.
Prevencií sa spolu zúčastnilo 304 žiakov.
Projekt bol realizovaný v období od 1. mája do 30. novembra 2017 a bol spolufinancovaný z príspevku Žilinského samosprávneho kraja. Ďakujeme.
Nové trendy v práci s deťmi ohrozenými násilím
9. novembra sme zorganizovali celonárodnú konferenciu nazvanú “Pomoc dieťaťu ohrozenému násilím: Spolu dokážeme viac”. Privítali sme na nej vyše 120 účastníkov z oblasti sociálnoprávnej ochrany detí, policajného vyšetrovania, zdravotníctva a ďalších odborníkov prichádzajúcich vo svojej práci do styku s deťmi. Zišli sme sa, aby sme zvýšili povedomie o problematike násilia páchaného na deťoch a dôležitosti multidisciplinárneho prístupu v práci s detskými obeťami. Konferenciu sme pripravovali dlho a dali sme si záležať, aby pozvaní spíkri splnili náročné očakávania súvisiace s touto témou. Vystúpili na nej JUDr. Mária Patakyová, verejná ochrankyňa práv, Mgr. Ivana Mrázková, riaditeľka Odboru stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny MPSVR, doc. Slávka Karkošková, renomovaná autorka početných publikácií venovaných sexuálnemu zneužívaniu detí a mnohí ďalší rečníci, ktorí oslovili účastníkov konferencie svojimi erudovanými a inšpiratívnymi príspevkami. Osobitne nás potešili príspevky pediatrov a policajných vyšetrovateľov.
Medzi spíkrami boli samozrejme aj zástupcovia Náruče. Vo svojich prezentáciách sa venovali predovšetkým kľúčovej téme konferencie – multidisciplinárnej a medzirezortnej spolupráci v prípadoch násilia páchaného na deťoch. Predstavili sme koncept detských advokačných centier predstavujúcich jednu z najúčinnejších ciest, ako pracovať s detskými obeťami násilia, znižovať ich trauma, zefektívňovať forenzné vypočúvanie detí a vo všetkých procesoch chrániť najlepší záujem dieťaťa.
Vďaka našim švédskym kolegyniam z Linkopingu sme mohli účastníkom konferencie priblížiť, ako fungujú detské advokačné centrá v zahraničí a aké benefit to prináša pre deti. Predstavili sme tiež naše Detské advokačné centrum Náruč, ktoré sme zriadili vďaka podpore NADÁCIE VELUX.
Pozitívne spätné väzby účastníkov nám dávajú nádej, že konferencia splnila svoj účel – umožnila účastníkom spoznať najnovšie trendy v práci s detskými obeťami násilia a pomohla rozšíriť rady profesionálov, ktorí si osvojili potrebu multidisciplinárnej spolupráce. Zároveň v nás vysoká účasť posilnila presvedčenie, že o témy súvisiace s ochranou detí pred násilím je veľký záujem .Preto už dnes uvažujeme o ďalšej konferencii.
Konferenciu sme uskutočnili v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom vďaka podpore NADÁCIE VELUX.
On November 9th, 2017, Naruc organized a national conference „Working with Child Abuse Victims: Together We Can Do More“. The conference brought together more than 120 professionals from the fields of child welfare, law enforcement, health care + other related professionals to increase understanding of the important role of multidisciplinary approach in cases of child abuse and neglect. Carefully selected conference speakers, among them Mrs. Patakyova, Public Defender of Rights, Mrs Mrazkova from the The Ministry of Labour, Social Affairs and Family, Mrs. Karkoskova, respected author of publications dealing with child sexual abuse and many others delivered their erudite and inspiring presentations. We were especially pleased to hear also presentations of paediatricians and police investigators.
The speakers representing our organization covered mostly the principal topic of the conference – the importance of multidisciplinary cooperation and cross-sectoral partnerships in child abuse cases. We introduced the concept of Child Advocacy Centre (CAC) as a way how to work with child abuse victims, how to reduce their trauma, improve forensic interviews and protect the best interest of children.
Thanks to our colleagues from Linkoping (Sweden), we could present their video-presentation showing how CACs operate abroad and what their benefits are for child abuse victim. We also introduced our Naruc Child Advocacy Centre which was established thanks to the support of THE VELUX FOUNDATIONS.
Based on positive feedback from the conference participants, we believe that the conference fulfilled its purpose – to contribute to the increased public awareness of violence against children and convince further professionals to cooperate.
The conference was held in cooperation with Zilina Self-Governing Region and thanks to the support of THE VELUX FOUNDATIONS
NIKDY NIE JE NESKORO
Mnohí z nás si ani neuvedomujú, ako veľa je okolo nás rodín, v ktorých sa odohráva násilie. Dôležitým aspektom prevencie a eliminácie násilia v rodinách preto je, aby obete násilia prípadne ľudia z ich okolia vedeli násilie identifikovať a boli schopní vyhľadať odborníkov, ktorí im dokážu pomôcť.
Od júna 2017 do konca októbra 2017 sme s finančnou podporou mesta Žilina realizovali projekt „Nikdy nie je neskoro“, zameraný práve na zvyšovanie informovanosti verejnosti o násilí páchanom v rodinách. Podarilo sa nám vytvoriť video, ktoré v krátkosti informuje o tom, aké možnosti v tomto smere ponúka Náruč (link na video nájdete na konci tohto článku). O násilí, jeho podobách a možnostiach pomoci sme diskutovali tiež v Rádiu Rebeca.
V spolupráci s Materským centrom Nezábudka sme formou tvorivých aktivít zameraných na elimináciu násilia v rodinách uskutočnili workshop pre deti s matkami „Záhrada pocitov“. Projekt sme zavŕšili odbornou prednáškou pre obyvateľov mesta Žilina v Krajskej knižnici v Žiline, kde sme hovorili o možnostiach, ako sa chrániť, ako postupovať a kde vyhľadať služby pomoci pre obete násilia.
Veríme, že realizáciou projektu „Nikdy nie je neskoro“ sme prispeli k eliminácií násilia v rodinách a k uvedomeniu si, že násilie sa týka každého z nás. Že je to závažný problém a v prípade, keď k nemu dôjde, je treba vyhľadať pomoc.
http://profesionalnevideo.sk/video/naruc%20koment.mp4
PROJEKT JE SPOLUFINANCOVANÝ MESTOM ŽILINA
Pozvánka na konferenciu “Pomoc dieťaťu ohrozenému násilím: Spolu dokážeme viac”
Náruč – Pomoc deťom v kríze v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom Vás pozýva na celoslovenskú odbornú konferenciu zameranú na prezentovanie najnovších poznatkov a trendov v práci s deťmi ohrozenými násilím s názvom “Pomoc dieťaťu ohrozenému násilím: Spolu dokážeme viac”
ktorá sa uskutoční dňa 9. novembra 2017 v kongresovej sále Úradu Žilinského samosprávneho kraja (Komenského 48, Žilina).
Cieľom konferencie je predstavenie konceptu detského advokačného centra ako bezpečného, neutrálneho a deťom priateľského prostredia vytvárajúceho priestor pre koordinovanú multidisciplinárnu spoluprácu subjektov podieľajúcich sa na riešení prípadov týrania, sexuálneho zneužívania a zanedbávania detí. Svoju aktívnu účasť potvrdili experti z oblasti sociálnych vecí a rodiny, ochrany práv a záujmov detí, zdravotníctva, školstva, policajného vyšetrovania, psychológie, vrátane zahraničných hostí z Českej republiky. Súčasťou konferencie bude prezentácia ukážok dobrej praxe pri využití multidisciplinárneho prístupu k riešeniu prípadov týrania, sexuálneho zneužívania a zanedbávania detí.
Zámerom konferencie je tiež vytvoriť priestor na sieťovanie aktérov a inštitúcií vstupujúcich do problematiky ochrany detí pred násilím a zároveň napomôcť zvyšovaniu angažovanosti a scitliveniu odbornej verejnosti k násiliu páchanému na deťoch.
Konferencia je určená pre odbornú verejnosť z oblasti štátnej a verejnej správy, ako aj z ďalších inštitúcií a mimovládnych organizácií pôsobiacich v dotknutej oblasti.
Na konferenciu je možné prihlásiť sa najneskôr v termíne do 16. októbra 2017 zaslaním návratky:
Záväzne sa prihlasujem na konferenciu
Pomoc dieťaťu ohrozenému násilím: Spolu dokážeme viac:
Meno a priezvisko účastníka:
Názov organizácie/inštitúcie:
Pracovná pozícia:
Kontaktný e-mail:
Tel. č.:
* Mám/nemám záujem o obed
* mám/nemám záujem o zabezpečenie vegetariánskeho obeda
* Mám/nemám záujem o obed
* mám/nemám záujem o zabezpečenie vegetariánskeho obeda
Vzhľadom na kapacitné limity Vašu účasť na konferencii v dostatočnom predstihu potvrdíme.
Pre zaslanie návratky a ďalšie informácie, prosím, kontaktujte:
Jana Braciníková, tel. č.: 0911 240 822, e-mail: bracinikova@naruc.sk
Naše deti sa učia bojovať za seba aj za druhých
Vďaka podpore Nadácie C&A (C&A Foundation) strávilo 18 detí a 8 pracovníkov nášho detského krízového centra predĺžený júlový víkend v krásnom horskom prostredí Javorníckych vrchov – na Chate Kmínek. Cieľom pobytu bolo vzájomné spriatelenie sa a budovanie bližších vzťahov medzi deťmi, ktoré sú umiestnené na výchovnej skupine priamo v krízovom centre a tých, ktoré našli dočasné útočisko u našich profesionálnych rodičov. Pobyt sa niesol v duchu olympijských hier, pričom súťaže a netradičné disciplíny podporili individuálne i tímové športové zručnosti. Deti svetu opäť ukázali, že sú schopné zabojovať nielen za seba, ale aj za druhých. V popredí atmosféry nebola ani tak súťaživosť, ako empatia, vzájomné podporovanie sa a radosť z úspechov kamarátov z iných tímov. Deti mali možnosť vyskúšať aj nové tvorivé arteterapeutické techniky – ústrednou témou týchto aktivít bolo budovanie pocitu spolunáležitosti a súdržnosti.
V rámci pobytu sme sa zamerali tiež na prácu s našimi (zatiaľ) 3 profesionálnymi rodičmi. Psychológovia a sociálna pracovníčka realizovali dve stretnutia metodicko-konzultačného a podporného charakteru. Viac o profesionálnych rodinách v našom krízovom centre, ich zmysle a práci nájdete na http://naruc.sk/profesionalne-rodiny/.
Z tohto olympijského pobytu si prinášame povzbudenie v podobe nového elánu, posilnenie v podobe nových priateľstiev a pocit, že je možné prekonať tak prekážky v živote ako aj seba samého (ako o tom svet presviedčal aj Pierre de Coubertin:-).
Ďakujeme!
Spoločné rodinné terapeutické dni v Náruči
Detské krízové centrum Náruč ( DKC Náruč), ktoré sa nachádza v Žiline – Zádubní, je pobytové zariadenie poskytujúce už od roku 2000 pomoc týraným, zneužívaným a zanedbávaným deťom v Žilinskom kraji. Zriaďovateľom je občianske združenie Náruč – Pomoc deťom v kríze. Kapacita centra je 22 miest. Klientmi sú najmä deti vo veku 3 -12 rokov, ktoré tu nachádzajú dočasnú starostlivosť po dobu nevyhnutnú na vyriešenie ich náročnej životnej situácie. Za viac ako 17 rokov svojej činnosti poskytlo bezpečie, útočisko a komplexnú starostlivosť takmer 600 deťom a 55 rodičom s deťmi.
Častou príčinou vyňatia detí z rodiny a ich umiestnenia do nášho krízového centra je zlyhanie funkčnosti rodiny vplyvom viacerých faktorov. Na nápravu situácie však nestačí iba poradenstvo rodičom a už vôbec nie samotný pobyt dieťaťa mimo rodiny. Potrebný je terapeutický prístup, ktorý sa sústreďuje na nadviazanie hlbšieho kontaktu s deťmi a ich rodičmi, porozumenie jadru problémov v rodinách a následnú pomoc zameranú na zlepšenie situácie v rodine. V Náruči sme preto realizovali nový program – Spoločné Rodinné Terapeutické Dni. Na 5 celodenných piatkových stretnutiach, ktoré sa konali v mesiacoch február až jún, sme sa spolu s deťmi a ich rodičmi učili, ako v rodine komunikovať či riešiť konfliktné a krízové situácie. Dve zo stretnutí boli venované vzdelávaniu rodičov v téme potrieb detí. Taktiež sme si zažili, že zmysluplné trávenie spoločného voľného času vytvára v rodine pocit spolunáležitosti a dobrej atmosféry. Cieľom podporného programu je zlepšiť vzťahy v zapojených rodinách natoľko, aby sa deti mohli vrátiť zo starostlivosti DKC Náruč do rodinného prostredia, ktoré im zaručuje bezpečie a zdravé medziľudské vzťahy.
Projekt „SPOLOČNÉ terapeutické DNI = SPOLOČNÁ bezpečná BUDUCNOSŤ“ podporila Nadácia pre deti Slovenska z nadačného fondu Deti v bezpečí. Projekt nám pomohol odštartovať dobrý program, v ktorom chceme pokračovať aj v budúcnosti. Ďakujeme
Sme na dobrej ceste
14. júna sme sa v Bruseli zúčastnili konferencie “Launching the European Barnahus Movement” (Spustenie európskeho hnutia detských advokačných centier), usporiadanej pri príležitosti ukončenia prvej fázy projektu PROMISE. Bez preháňania môžeme povedať, že táto konferencia patrí k tomu najlepšiemu, čo sme mali v rámci podobných podujatí možnosť zažiť. Množstvo charizmatických spíkrov prednieslo fundované príspevky zamerané nielen na vyhodnotenie aktivít projektu, ale tiež celý rad podnetov k zlepšeniu multidisciplinárnej, multirezortnej práce s deťmi ohrozenými násilím. To všetko podopreté skúsenosťami z praxe profesionálov. A zastúpenie profesionálov naprieč Európou tam bolo naozaj široké – od ľudí z praxe až po zástupcov ministerstiev či ďalších vrcholových inštitúcií zodpovedných za ochranu detí. Potvrdilo sa nám, že ak u nás je postoj k zriaďovaniu detských advokačných centier neutrálny až nevšímavý, trendy v EU sú úplne opačné. Tiež sme sa utvrdili v tom, že ideme dobrou cestou a že v práci s ohrozenými deťmi je potrebné intenzívne získavať podporu pre myšlienku reálnej multidisciplinárnej spolupráce.
Aj tohto podujatia sme sa mohli zúčastniť vďaka podpore VELUX FOUNDATIONS.
Deň detí ako sa patrí
Odo Dňa detí už ubehlo pár dní, no všetci naň doteraz radi spomíname. Tento rok sme sa rozhodli, že ho s deťmi z nášho krízového centra oslávime naozaj naplno a vo všetkej paráde. Kuchárka Peťa ponúkla priestor na štrkovisku neďaleko Bytče, kde jej otec vlastní pozemok s prístupom k vode, vychovávateľ Lukáš (inak tiež profesionálny kuchár) sa chopil varešky pri varení gulášu a riaditeľ Robo si spomenul na svoju vodácku minulosť medzi skautmi a zabezpečil program na vode. Počasie nám prialo nadmieru, a tak si MDD užili nielen deti, ale aj všetci zamestnanci našej organizácie. Bola to pre nás príležitosť trochu sa zastaviť a stráviť s kolegami príjemné chvíle, na ktoré nám počas roka neostáva veľa času. Však to poznáte:-)
Máme nový party stan
Slnko už veselo pripeká a občas je fajn sa pred ním i schovať. V tomto nám nečakane pomohla firma Expodom, ktorá nám sponzorsky darovala záhradný altánok. Ten náš má zelenú farbu a rozmery 3 x 3 metre. Využívame ho na našom dvore a bol s nami aj na guláške ku dňu detí. Manipulácia s ním je veľmi jednoduchá a hravo ju zvládnu aj naše deti. Veľká vďaka!:-)
https://www.expodom.sk/product/term/party-stany