Vďaka Nadácii J&T realizujeme na Kysuciach programy zamerané na prevenciu násilia
Od apríla 2015 sme realizovali v Poradensko-tréningovom centre Náruč v Čadci projekt s názvom: „Náruč pre deti ohrozené násilím“. Vďaka finančnej podpore Nadácie J&T sa nám podarilo zabezpečiť chýbajúce zdroje na prevádzku poradne v Čadci a tým aj bezplatné poskytovanie sociálneho, právneho a psychologického poradenstva. Nadácia podporila naše preventívne programy, akými boli napr. semináre pre žiakov základných a stredných škôl zamerané na predchádzanie násiliu v rodinách či požívanie alkoholu počas tehotenstva, preventívny program „Kiko a ruka“ pre deti v materských školách, pilotné spustenie programu ART (aggresion replacement training) zacielený na nahradenie agresívneho správania zdravými formami. Spomenuté programy sme realizovali pod lektorským vedením PhDr. Jarmily Majákovej, PhD. a Mgr. Eleny Jedinákovej. Ďalším z podporených programov bola individuálna a skupinová arteterapia pre deti pod vedením našej arteterapeutky Mgr. Zuzany Saloňovej. Preventívnych aktivít sa zúčastnilo viac ako 900 detí. Rovnako ako v minulých rokoch, aj tento rok sa nám podarilo realizovať pravidelné stretnutia svojpomocného klubu žien, detských skupiniek a už siedmy ročník denného letného tábora pre deti našich klientiek a klientov. Finančné prostriedky donora nám umožnili tiež nákup arteterapetutického materiálu, odbornej literatúry či pohonných hmôt do služobného automobilu, čo nám umožnilo zefektívniť našu prácu.
Opätovnú podporu Nadácie J&T si veľmi vážime. O to viac, že za tie roky už nejde len o formálnu spoluprácu, ale o spoluprácu s tímom profesionálov, ktorým osud ľudí v núdzi nie je ľahostajný. Ďakujeme.
Z rozhodnutia Národnej rady SR Komisárkou pre deti Viera Tomanová
Voľba Komisára pre deti neprekvapila ani nepotešila. Je popretím pôvodného zámeru zákona o detskom komisárovi, ktorý vychádzal z predpokladu, že komisár pre deti má vzísť z občianskej spoločnosti a má byť výsostne odbornou pozíciou, nie politickou figúrou. Výsledok dnešného tajného hlasovania parlamentu nenecháva nikoho na pochybách, že tento zámer sa nepodarilo naplniť. Ostáva len dúfať, že šesť rokov, ktoré Viera Tomanová dostala k dispozícii, aby vybudovala funkčný úrad ochrancu práv detí, neostane nevyužitých. Bolo by smutné, ak by novovzniknutý úrad svojou neviditeľnosťou a vyhýbaním sa kontroverzným spoločenským témam kopíroval prvé dve obdobia úradovania Verejného ochrancu práv. Naše deti si zaslúžia viac.
Koalícia pre deti vyzýva poslancov, aby za komisára pre deti zvolili Ondreja Galla
Pridávame sa k výzve Koalície pre deti apelujúcej na poslancov, aby pri voľbe Komisára pre deti hlasovali za Ondreja Galla
PROJEKT BLIŽŠIE K DEŤOM: ČO PRINIESOL A KAM NÁS POSUNUL
Projekt sme realizovali od mája 2014 do októbra 2015 s cieľom posilniť preventívne programy Náruče, zmapovať výskyt násilia v živote detí a v zvýšenej miere využívať možnosti internetu a sociálnych sietí na pomoc deťom ohrozeným násilím.
Kľúčovými aktivitami projektu bola séria preventívnych seminárov pre žiakov 4. – 7. ročníkov základných škôl, realizácia prieskumu a zintenzívnenie kontaktu s deťmi prostredníctvom detskej facebookovej stránky a internetového poradenstva.
Najväčší prínos projektu vidíme v zvýšenej informovanosti detí o násilí a jeho prejavoch. To, či a ako deti využijú tieto informácie, nedokážeme garantovať. Veríme však, že sme posilnili ich schopnosť správne sa rozhodovať a lepšie zvládať ohrozujúce situácie. Tiež sme presvedčení, že je veľmi dôležité, aby deti takéto informácie mali možnosť získavať v miere a kvalite, ktorá im umožní lepšie sa chrániť pred akoukoľvek formou násilia. Posilnenie našich znalostí a praktických zručností v dištančnom poradenstve nám umožňuje poskytovať kvalitnejšie poradenstvo a pružnejšie nasmerovanie detí a ich blízkych osôb na pomoc v ich bezprostrednom okolí. Ako veľmi zaujímavé a užitočné vnímame tiež výsledky zrealizovaného prieskumu, ktoré nám – spolu s výsledkami podobných štúdií – ukazujú, kde sú najväčšie ohrozenia detí a kam orientovať našu pomoc.
Hľadáme nových kolegov do tímu
V rámci rozvoja nových programov pre detiohrozené násilím hľadáme spolupracovníkov odhodlaných posilniť tím Náruče. Ide o nasledujúce pracovné pozície:
profesionálny rodič: http://istp.sk/pracovna-ponuka/1174035/Profesionalny-rodic-detske-krizove-centrum
psychologička – poradňa pre rodinu v kríze – zastupovanie za materskú dovolenku: http://istp.sk/pracovna-ponuka/1174008/Psycholog
klinická psychologička do detského advokačného centra: http://istp.sk/pracovna-ponuka/1174022/Psycholog-klinicky-psycholog
skúsený sociálny pracovník do detského advokačného centra: http://istp.sk/pracovna-ponuka/1176381/Socialny-pracovnik
+
ekonóm – účtovník: http://istp.sk/pracovna-ponuka/1176380/Ekonom-uctovnik-administrativny-pracovnik
Zaujemcovia, ktori disponuju potrebnou kvalifikaciou, nas mozu kontaktovat na adrese bracinik@naruc.sk.
Tesime sa na spolupracu!
Podporujeme kandidatúru Ondreja Galla
TLAČOVÁ SPRÁVA Kandidátom Koalície pre deti Slovensko na post komisára pre deti je Ondrej Gallo.
Koalícia podporuje kandidáta, ktorý spĺňa všetky zákonom stanovené predpoklady, ale čo je dôležitejšie dlhodobo sa venuje problémom detí a mladých ľudí a dokáže sa postaviť za každé dieťa, či mladého človeka, ktorí potrebujú pomoc. „Je dôležité, aby bol komisár schopný podporovať zmeny v systéme ochrany práv detí, ktoré sa v súčasnosti naštartovali, spájať pre ich efektívnejšiu implementáciu všetkých dôležitých aktérov zo štátnej správy, samosprávy, občianskej spoločnosti, ale i samotné deti a mladých ľudí a zároveň šíriť skúsenosti a úspechy Slovenska na medzinárodnej úrovni,“ vyhlásila Dana Rušinová, prezidentka Koalície pre deti Slovensko na tlačovej konferencii 27. októbra 2015 v Bratislave.
Podľa Koalície pre deti Slovensko je Ondrej Gallo kandidátom, ktorý napĺňa všetky články Dohovoru o právach dieťaťa a jeho všeobecné komentáre, a to bez výnimky vrátane rešpektovania zákazu fyzických trestov vo všetkých prostrediach, aj v rodine. Svojimi doterajšími aktivitami potvrdzuje, že si ctí a rešpektuje základné ľudské práva, dôstojnosť a hodnotu každého človeka, ako aj právo detí na osobitnú starostlivosť, ochranu a pomoc. Zároveň má organizačné a manažérske schopnosti potrebné pre budovanie a riadenie novovzniknutej inštitúcie Komisára pre deti.
Dana Rušinová dodala, že počas prípravy zákona prezentovali hlavní predstavitelia štátnej správy záujem, aby bol post komisára obsadený človekom, s ktorým dokážu mimovládne neziskové organizácie dlhodobo pôsobiace v oblasti ochrany práv detí reálne a efektívne spolupracovať. To potvrdzuje aj zákonná požiadavka, aby kandidát na post detského komisára mal oficiálnu podporu aspoň piatich takýchto mimovládnych organizácii.
„Práve Ondrej Gallo, ako dlhoročný predseda Rady mládeže Slovenska a podpredseda Výboru pre deti a mládež pri Rade vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, spĺňa uvedené predpoklady, preto mu vyjadrujeme plnú podporu,“ doplnil Ivan Leitman, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Náruč so sídlom v Žiline.
„Som rád, že viaceré mimovládne organizácie, ktoré dlhodobo v oblasti ochrany práv detí na Slovensku pôsobia, po viacročnej skúsenosti zo vzájomnej spolupráce usúdili, že som vhodným kandidátom na túto pozíciu. V posledných rokoch som sa podieľal na tvorbe viacerých verejných politík, ktoré boli zamerané na ochranu práv detí, ako sú napríklad Národná stratégia na ochranu detí pred násilím, Národný akčný plán pre deti, vznik inštitúcie Komisára pre deti, Stratégia na ochranu a podporu ľudských práv v SR. Zároveň som sa ako expert podieľal na vypracovaní viacerých odborných analýz zameraných najmä na systém ochrany detí pred násilím,” uviedol v súvislosti so svojou kandidatúrou Ondrej Gallo.
Aktuálne voľby Komisára pre deti boli aj jednou z tém, o ktorých informovala Koalícia pre deti Slovensko Výbor OSN pre práva dieťaťa v Ženeve na spoločnom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo začiatkom októbra. Po 14 rokoch sa takto napĺňa ďalšie z jeho odporúčaní v oblasti ochrany práv detí na Slovensku. Vo Výbore OSN pre práva dieťaťa koalícia prezentovala najmä Doplnkovú správu o implementácii Dohovoru o právach dieťaťa v rokoch 2007-15 na Slovensku. Správa koalície zachytáva aktuálnu situáciu detí a mladých ľudí na Slovensku, pričom najväčším problémom čelia rómske a zdravotne postihnuté deti.
Koalícia pre deti Slovensko reprezentuje 11 mimovládnych neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo snažili presadiť na Slovensku myšlienku vzniku detského komisára a aktívne sa podieľali aj na príprave príslušného zákona. Poslaním Koalície pre deti Slovensko je presadzovanie, obhajovanie a napĺňanie práv, potrieb a záujmov detí v zmysle Dohovoru o právach dieťaťa a jeho opčných protokolov. Koalícia pre deti Slovensko i jej členské organizácie sa vo svojej činnosti riadia princípmi Dohovoru, ktorými sú nediskriminácia, najlepší záujem dieťaťa, právo na život, prežitie a rozvoj a právo na rešpektovanie názorov.
Prečo vítame schválenie Lanzarotského dohovoru
Pred niekoľkými dňami (29.9.2015) Národná rada Slovenskej republiky vyslovila súhlas s Dohovorom Rady Európy o ochrane detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, známym tiež ako Lanzarotský dohovor. V situácii, keď slovenská verejnosť v rozpore s realitou považuje sexuálne násilie na deťoch za niečo, k čomu tu dochádza len výnimočne, keď veľká časť pediatrov pripúšťa, že za desaťročia praxe nezaevidovali jediný prípad sexuálne zneužitého dieťaťa, policajti ani prokurátori sa netaja presvedčením, že pri väčšine oznámení sexuálneho násilia zo strany detí ide o falošné obvinenia a súdne rozhodnutia umožňujú páchateľom usvedčeným z takýchto trestných činov vyviaznuť s podmienkou, vnímame prijatie Lanzarotského dohovoru ako veľmi dobrú správu.
Z pohľadu organizácie roky pôsobiacej v oblasti ochrany práv a záujmov detí ohrozených násilím oceňujeme komplexnosť, s akou Dohovor pristupuje k opatreniam zameraným na prevenciu a elimináciu sexuálneho zneužívania detí. So záujmom budeme sledovať napĺňanie týchto opatrení v praxi, či už v oblasti vzdelávania profesionálov pracujúcich s deťmi, zvyšovania povedomia detí o rizikách súvisiacich so sexuálnym násilím, vytvárania spolupracujúcich tímov odborníkov alebo uplatňovania ochranných opatrení v rámci trestnoprávnych konaní a v procese pomoci detským obetiam.
Neočakávame, že prijatím Lanzarotského dohovoru dôjde k okamžitému zlepšeniu systému ochrany detí pred sexuálnym násilím. Veríme však, že prihlásenie sa k jeho zásadám umožní takémuto násiliu predchádzať a účinnejšie pomáhať deťom, ktoré mu boli alebo sú vystavené.
Náruč podporuje Výzvu k ľudskosti a ďalšie iniciatívy na pomoc utečencom
V čase, keď sa desaťtisíce ľudí vydali na cestu plnú nástrah a neistôt, považujeme za dôležité, aby naša krajina prijala opatrenia poskytujúce utečencom pomoc rešpektujúcu ich životné potreby a ľudskú dôstojnosť.
Veľkú časť utečencov tvoria rodiny s deťmi a je zrejmé, že sú to práve deti, ktoré sú najväčšmi ohrozené hladom, vyčerpaním, chorobami a inými útrapami. Práve teraz máme príležitosť vyjsť z ulity a konkrétnymi činmi či postojmi prejaviť svoju ľudskosť.
Všetky deti si zaslúžia našu ochranu
Náruč vracia deti domov
V Detskom krízovom centrum Náruč sme v júni ukončili projekt „Podporné programy pre rodiny v kríze ako efektívny nástroj ochrany detí pred násilím“, realizovaný od augusta 2013 a financovaný nórskym finančným mechanizmom. Cieľom projektu bolo zintenzívniť prácu s rodinami detí, pracovať s nimi v prirodzenom prostredí, čím sme chceli predísť umiestňovaniu detí do ústavnej starostlivosti. Z dlhoročných skúseností z praxe vyvstala potreba práce s rodinami, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii (sanácia rodiny), ako jeden z hlavných pilierov našej práce.
Prostredníctvom vyhľadávacej a identifikačnej činnosti sa nám darilo zefektívniť ochranu detí, ktoré sú v rodine ohrozené násilím. V období rodinnej krízy bola následne dieťaťu v DKC Náruč poskytovaná odborná pomoc a komplexná starostlivosť. Vďaka prebiehajúcemu projektu bolo možné intenzívnejšie pracovať s pôvodnou rodinou počas pobytu dieťaťa v našom krízovom centre, ale aj monitorovať situáciu v rodine po návrate detí späť do rodiny. V rodine sme hľadali zdroje na vyriešenie krízovej situácie a poskytovali pomoc a podporu pri jej zachovaní ako celku. Dôležitým prvkom pri práci s rodinou sa ukázala súčinnosť s ďalšími odborníkmi z radov pracovníkov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, pedagógov, lekárov, starostov obcí ako aj s ďalšími osobami (napr. vzdialenými rodinnými príbuznými, susedmi a pod.), ktorým osud detí nie je ľahostajný.
Odborný sanačný tím, ktorý bol v DKC Náruč vytvorený pre naplnenie danej potreby, tvorili dve psychologičky a dve sociálne pracovníčky. Prostredníctvom pracovníčok tohto tímu sa služby pre rodiny realizovali buď ambulantne, alebo terénnou prácou, tzn. priamo v rodinách. Pomáhali sme pri riešení problémov v sociálno-ekonomickej oblasti, v komunikačnej i vzťahovej rovine, pri zabezpečovaní adekvátnej starostlivosti o deti, zdravia a vzdelania. V neposlednom rade sme viedli a usmerňovali rodičov v oblasti výchovy detí, smerovali ich k plnohodnotnému tráveniu spoločného voľného času, primeranej komunikácii s deťmi, čím sme podporovali nadobúdanie rodičovských zručností. Z výsledkov projektu vyplynulo, že dlhodobou prácou s rodinou (a v rodine) dochádza k eliminácii príčin ohrozenia dieťaťa a zvyšuje sa percento detí vrátených do pôvodného rodinného prostredia. Od augusta 2013 do apríla 2015 sme včasne identifikovali 104 detí ohrozených syndrómom CAN (syndróm týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa) a domácim násilím. V 88% prípadov (z detí umiestnených v DKC Náruč) sa podarilo deti vrátiť späť do biologickej rodiny.
Vďaka realizovanému projektu sa nám podarilo nielen pomôcť vyše 150 deťom a ich rodinám, ale tiež naplniť naše odborné ambície na poli práce s ohrozenými rodinami. Overené postupy sa stali súčasťou dobrej praxe Detského krízového centra Náruč a preto v nich plánujeme pokračovať aj po skončení projektu.
Projekt sa realizuje vďaka podpore Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Programu aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia na podporu sociálnych zmien.
Autor: Mgr. Iveta Gardlíková
ESF: Prevencia a eliminácia násilia na ženách
Inštitút pre výskum práce a rodiny je riešiteľom národného projektu Prevencia a eliminácia násilia na ženách (v období od júna 2014 do decembra 2015, miesto realizácie Inštitút pre výskum práce a rodiny, Župné nám. 5-6, 812 41 Bratislava).
Národný projekt je zameraný na priamu podporu špecializovaných sociálnych služieb pre ženy zažívajúce násilie. Prostredníctvom 9 partnerov projektu, podporou ich odborných personálnych kapacít sa špecializované sociálne služby stabilizujú a rozšíria. V spolupráci s partnermi projektu sa zriadi aj Národná nonstop bezplatná linka pre ženy zažívajúce násilie a špecializované dištančné internetové poradenstvo. Celkovo sa pomôže viac ako 1 500 ženám zažívajúcim, ohrozeným alebo v minulosti vystavených rôznym formám násilia.
Náruč je partnerom tohto národného projektu
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia
Prioritné osi: tu
Národný projekt
Prevencia a eliminácia násilia na ženách

Ciele projektu:
- Sociálna inklúzia žien ohrozených násilím priamou podporou špecializovaných sociálnych služieb
- Stabilizácia a rozšírenie špecializovaných sociálnych služieb pre ženy zažívajúce násilie a ich deti
- Zriadenie národnej bezplatnej nonstop telefonickej linky a dištančného internetového poradenstva pre ženy zažívajúce násilie
- Stabilizované a dostupné zariadenia poskytujúce obnovené a širšie služby pre ženy zažívajúce násilie
- Fungujúca a využívaná webstránka krízovej linky s možnosťou online dištančného poradenstva a chatu
- Fungujúca národná bezplatná poradenská linka zabezpečená vyškolenými pracovníkmi/-čkami
- Nastavený systém monitoringu, evaluácie a supervízie činnosti na linke
- Využívaný manuál telefonickej krízovej intervencie a dištančného online poradenstva
- Distribuované informačné materiály v slovenčine, maďarčine, rómčine, angličtine, vietnamčine a ukrajinčine
- Posilnená spolupráca medzi partnermi – poskytovateľmi sociálnych služieb a vzájomná výmena informácií a know-how partnerov
- Publicita projektu: infoplagát: http://www.ceit.sk/IVPR/images/IVPR/NP/PEN1/infoplagat_prevencia.pdf
- Označenie priestorov: priestor_naruc