BILANCUJEME: Ivan Leitman, výkonný riaditeľ
Vážení priatelia a partneri Náruče!
Sme práve v období, keď spracúvame výročnú správu a chystáme sa na každoročný audit našej činnosti. Dovoľte mi, aby som Vám ponúkol základný prehľad toho, čím sme žili a ako sme pomáhali v roku 2019.
Rovnako ako v uplynulých rokoch, ani v tom minulom sme sa nevyhli turbulenciám spôsobeným obmenami na postoch odborných pracovníkov, či už z dôvodu odchodu na materské dovolenky, alebo z iných dôvodov. Ustáli sme to a dnes máme omladený tím, na ktorého prácu s deťmi a rodinami sme právom hrdí.
Teší nás, že dlhoročná práca s deťmi a rodinami ohrozenými násilím prináša svoje ovocie nielen v podobe zvyšovania kvality všetkých našich služieb a opatrení, ale tiež v zvyšovaní miery ich udržateľnosti. Po vyše 20 rokoch našej činnosti nemusíme partnerov presviedčať o tom, že včasná pomoc deťom a rodinám je dôležitá a stojí za to investovať do nej energiu, odbornosť a financie. Mnohí sa už sami presvedčili, že táto investícia má vysokú návratnosť, pretože nielen prispieva k podstatnému zlepšeniu kvality života a zdravia ohrozených detí aj dospelých, ale pomáha predchádzať možným sociálnym či ekonomickým záťažiam v budúcnosti. Ak však hovoríme o zlepšení našej udržateľnosti, neznamená to ešte, že situácia vo financovaní je úplne ideálna. Veľkú časť našich zdrojov naďalej tvoria projekty, dotácie, príjmy z 2%, od sponzorovi a donorov. Sme vďační, že ste nám oporou a vďaka Vám sa nám darí pokrývať náklady na našu činnosť.
Nedá mi nespomenúť naše celonárodné aktivity zamerané na skvalitnenie práce s detskými obeťami násilia a zvyšovanie ich ochrany. V minulom roku sme sa sústredili predovšetkým na sprehľadnenie aplikačnej praxe vyplývajúcej z novely zákona o sociálnoprávnej ochrane detí. Keďže zákon priniesol prelomové zmeny, v spolupráci s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, orgánmi sociálnoprávnej ochrany detí a ďalšími inštitúciami sme venovali množstvo úsilia dolaďovaniu aplikácie nových opatrení tak, aby sa požiadavky zákona zosúladili s reálnymi možnosťami, ako aj s potrebami detí a rodín v centrách, ako tie naše.
Ďalšou našou kľúčovou advokačnou aktivitou boli 4 okrúhle stoly, ktoré sme zorganizovali v spolupráci s Kanceláriou verejnej ochrankyne práv a za účasti zástupcov rezortov vnútra, sociálnoprávnej ochrany a spravodlivosti. Cieľom okrúhlych stolov bolo definovať a do praxe zaviesť jednotné postupy, ktoré zlepšia postavenie detských obetí násilia v trestnom konaní, prispejú k efektivite vyšetrovacích procesov a zvýšia dostupnosť opatrení, ktoré deťom poskytnú ochranu v rámci trestného konania, ako aj následnú odbornú pomoc. Napĺňa nás radosťou a optimizmom, že výstupy z týchto okrúhlych stolov sa začínajú pozitívne prenášať do našej práce, keď znateľne začína stúpať počet výsluchov obetí sexuálneho zneužívania v našich výsluchových priestoroch v Detskom advokačnom centre aj v Detskom krízovom centre Náruč.
V závere roka sme širokú odbornú verejnosť oslovili tiež prostredníctvom medzinárodnej odbornej konferencie „Pomoc dieťaťu ohrozenému násilím: Spolu dokážeme viac II.“, ktorú sme zorganizovali v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom a s finančnou podporou THE VELUX Foundations už druhýkrát.
Viac o našej práci sa dozviete čo nevidieť z výročnej správy za rok 2019, ktorú zverejníme na našej vynovenej stránke www.naruc.sk. Zatiaľ ponúkam aspoň pár faktov:
V roku 2019 sme:
- Pomohli 643 klientom (z toho 132 deťom a 511 dospelým)
- Vyškolili 183 odborníkov z rôznych oblastí
- Mali vyše 50 stretnutí ohľadom tvorby legislatívy a obhajoby práv detí
- Informovali viac ako 400 detí o spôsoboch a možnostiach ochrany pred násilím
- Zorganizovali 4 okrúhle stoly a 1 medzinárodnú konferenciu
- Zorganizovali
tábory, výlety, podporné kluby a rôzne ďalšie podujatia pre deti aj
dospelých, ktorí sa ocitli v našej starostlivosti
VZDELÁVALI SME SA PRE DETI
Rozsah problémov detí a rodín ohrozených násilím si vyžaduje odborný prístup, profesionalitu, zanietenosť a osobnú zaangažovanosť všetkých našich pracovníkov. Projekt „Špecifické vzdelávanie pre prácu s deťmi ohrozenými násilím“, podporený z grantového programu Hodina deťom Nadácie pre deti Slovenska, bol zameraný práve na naplnenie týchto princípov našej práce.
Projekt nám umožnil upevniť a zvýšiť špecifické znalosti nielen odborných tímov našich štyroch pracovísk, ale aj profesionálov, ktorí pôsobia v oblasti obhajoby práv detí ohrozených násilím či ďalších, ktorí vytvárajú pre deti podporné zázemie v rámci nášho krízového centra.
Nezabudli sme ani na ďalšie vzdelávanie našich dvoch profesionálnych mám, ktoré sa sedem dní v týždni, 24 hodín denne vo vlastnom domácom prostredí starajú o deti,ktoré si zažili zneužívanie alebo fyzické či sexuálne násilie v pôvodných rodinách. Jedná sa zväčša o deti vo veku do 6 rokov, u ktorých je potrebné “dobehnúť” mnohé zručnosti. Patrí medzi ne napr. grafomotorika, taká potrebná pred nástupom do školy. Na kurze, ktorý naše dve profimamy absolvovali v auguste 2019, sa zoznámili s artefiletickými technikami zameranými na komunikáciu, kooperáciu, empatiu a riešenie problémov, ako aj na stimuláciu rozvoja grafomotoriky u detí so špeciálnymi výchovnými potrebami.
Traja vychovávatelia a dve profesionálne mamy z krízového centra sa zúčastnili v októbri aj ďalšieho workshopu. Tentokrát s cieľom zoznámiť sa s praktickým využitím teórie vzťahovej väzby a porozumieť súvislosti medzi typom vzťahovej väzby a správaním
dieťaťa. Súčasťou workshopu bol i náčrt účinných poradenských a terapeutických postupov pri práci s deťmi s poruchou vzťahovej väzby.
Naše skúsenosti ukazujú, že dvere k lepšiemu dialógu s deťmi i dospelými otvára využívanie
princípov nenásilnej komunikácie. Práve na takýto typ komunikácie sa zameral náš novembrový workshop pre viac ako 20 zamestnancov Náruče pracujúcich s deťmi ohrozenými násilím a s ich neohrozujúcimi rodinnými príslušníkmi. Nenásilná a zrelá komunikácia je metóda, ktorá prispieva k zlepšovaniu vzťahov, k vytváraniu priestoru pre porozumenie, rešpekt a spoluprácu. Workshop vychádzal z vybraných princípov Solution Focussed Approach nenásilnej komunikácie Marshalla Rosenberga a bol špecificky pre potreby našej organizácie zostavený lektorkou Katarínou Bradáč (Brno, CZ).
Koncom januára tohto roku sme projekt zavŕšili dvojdňovým interným vzdelávaním našich pracovníkov. Tímy profesionálov zo všetkých pracovísk Náruče predstavili kolegom, akým smerom sa vyvíja ich činnosť či aké pracovné postupy možno navzájom využívať pre
zlepšenie našich špecializovaných programov pre prácu s ohrozenými deťmi a rodinami. Súčasťou workshopu bolo tiež predstavenie legislatívnych noviniek a ich premietnutie do našej každodennej práce. Zišlo sa nás v Zázrivej 26 vzdelávania chtivých!
Ďakujeme, Nadácia pre Deti Slovenska!!! Realizácia takto špecificky vytypovaných vzdelávacích aktivít pre profesionálov pracujúcich v Náruči napomohla skvalitneniu pomoci deťom.
Rozsah problémov detí a rodín ohrozených
násilím si vyžaduje odborný prístup, profesionalitu, zanietenosť a osobnú
zaangažovanosť všetkých našich pracovníkov. Projekt „Špecifické vzdelávanie pre
prácu s deťmi ohrozenými násilím“, podporený z grantového programu
Hodina deťom Nadácie pre deti Slovenska, bol zameraný práve na naplnenie týchto princípov našej práce.
Projekt nám
umožnil upevniť a zvýšiť špecifické znalosti nielen odborných tímov našich
štyroch pracovísk, ale aj profesionálov, ktorí pôsobia v oblasti obhajoby práv detí ohrozených násilím či ďalších,
ktorí vytvárajú pre deti podporné zázemie v rámci nášho krízového centra.
Nezabudli
sme ani na ďalšie vzdelávanie našich
dvoch profesionálnych mám, ktoré sa sedem
dní v týždni, 24 hodín denne vo vlastnom domácom prostredí starajú o deti,
ktoré si zažili zneužívanie alebo fyzické či sexuálne násilie v pôvodných
rodinách. Jedná sa zväčša o deti vo veku do 6 rokov, u ktorých je potrebné
“dobehnúť” mnohé zručnosti. Patrí medzi ne napr. grafomotorika, taká
potrebná pred nástupom do školy. Na kurze, ktorý naše dve profimamy absolvovali
v auguste 2019, sa zoznámili s artefiletickými technikami zameranými na
komunikáciu, kooperáciu, empatiu a riešenie problémov, ako aj na stimuláciu rozvoja grafomotoriky u detí so
špeciálnymi výchovnými potrebami.
Traja vychovávatelia
a dve profesionálne mamy z krízového centra sa zúčastnili v októbri aj ďalšieho
workshopu. Tentokrát s cieľom zoznámiť sa s praktickým využitím teórie
vzťahovej väzby a porozumieť súvislosti medzi typom vzťahovej väzby a správaním
dieťaťa. Súčasťou workshopu bol i náčrt účinných poradenských a terapeutických
postupov pri práci s deťmi s poruchou vzťahovej väzby.
Naše skúsenosti ukazujú, že dvere
k lepšiemu dialógu s deťmi i dospelými otvára využívanie
princípov nenásilnej komunikácie. Práve
na takýto typ komunikácie sa zameral náš novembrový workshop pre viac ako 20 zamestnancov Náruče pracujúcich s
deťmi ohrozenými násilím a s ich neohrozujúcimi rodinnými príslušníkmi. Nenásilná
a zrelá komunikácia je metóda, ktorá prispieva k zlepšovaniu vzťahov, k
vytváraniu priestoru pre porozumenie, rešpekt a spoluprácu. Workshop vychádzal
z vybraných princípov Solution Focussed Approach nenásilnej komunikácie
Marshalla Rosenberga a bol špecificky pre potreby našej organizácie zostavený
lektorkou Katarínou Bradáč (Brno, CZ).
Koncom januára tohto
roku sme projekt zavŕšili dvojdňovým interným vzdelávaním našich pracovníkov.
Tímy profesionálov zo všetkých pracovísk Náruče predstavili kolegom, akým smerom
sa vyvíja ich činnosť či aké pracovné postupy možno navzájom využívať pre
zlepšenie našich špecializovaných
programov pre prácu s ohrozenými deťmi a rodinami. Súčasťou workshopu bolo tiež predstavenie
legislatívnych noviniek a ich premietnutie do našej každodennej
práce. Zišlo sa nás v Zázrivej 26 vzdelávania chtivých!
Ďakujeme,
Nadácia pre Deti Slovenska!!! Realizácia takto špecificky vytypovaných
vzdelávacích aktivít pre profesionálov pracujúcich v Náruči napomohla skvalitneniu
pomoci deťom.