Deti a GROOMING. Pravdepodobne ste sa s ním už stretli! Viete o čo ide?

Slovo grooming je prevzaté z angličtiny. V slovenskom jazyku preň nemáme jednoslovný ekvivalent, slovo „groom“ znamená „pripraviť na špecifickú pozíciu alebo účel“ či „pripraviť na budúcu rolu alebo funkciu“.

Ako profesionáli pracujúci s deťmi (ale aj ako rodičia, priatelia, príbuzní, susedia …) sa s groomingom môžeme stretnúť pomerne často, no nevieme o tom … je veľký problém s jeho identifikáciou!

Grooming totiž znamená, že zneužívateľ si „pripravuje“ dieťa, rodinu, komunitu tak, aby mohol sexuálne zneužívanie realizovať. Svojim správaním si vytvára podmienky, aby bol pre dieťa či jeho okolie dôveryhodný a mohol nepozorovane páchať sexuálne zneužívanie bez zjavného rizika odhalenia. Grooming je zaujímavý fenomén. Nejde totiž o správanie trestné, agresívne či bezprostredne ohrozujúce. Naopak, nezriedka je to správanie priateľské, starostlivé, prívetivé, nápomocné.

Grooming prebieha mnohými spôsobmi, využíva pestrú škálu metód. Možno pri ňom identifikovať rôzne fázy: od nadviazania kontaktu až po uskutočnenie zneužívania. Groomeri využívajú on-line prostredie (internet) ale i priamy osobný kontakt.

Ak dokážeme grooming rozpoznať, dokážeme „vytušiť“ hroziace nebezpečenstvo a včas zasiahnuť.

Ak grooming dokážeme v príbehu sexuálne ohrozeného alebo zneužívaného dieťaťa identifikovať, prispieva to k lepšiemu porozumeniu správania dieťaťa, či jeho okolia a tým k rýchlejšiemu a účinnejšiemu poskytnutiu pomoci.

Naše občianske združenie Náruč – Pomoc deťom v kríze, ktoré sa už viac ako 20 rokov venuje pomoci deťom ohrozeným sexuálnym, fyzickým a psychickým násilím a ich rodinám, ponúka odborníkom, profesionálom pracujúcim s deťmi, jedinečnú možnosť dozvedieť sa o groomingu viac formou internetového vzdelávania. Vzdelávanie je zložené z viacerých blokov. Ponúka stručný, prehľadný a odborný teoretický výklad od doc. Mgr. ThDr. Slávky Karkoškovej, PhD., lektorky, výskumníčky a poprednej slovenskej odborníčky na tému sexuálneho zneužívania. Vzdelávanie obsahuje aj odkazy na relevantnú odbornú literatúru či na filmy, v ktorých je problematika groomingu zobrazená. To len potvrdzuje, že ľudia sa s groomingom stretávajú a vnímajú ho, hoci tento jav nemajú pomenovaný. Vzdelávanie taktiež ponúka podnety na sebareflexiu, tvorivé úlohy pre lepšie porozumenie problematike, či možnosť sumarizácie a overenia si získaných vedomostí formou krátkeho testu.

Vzdelávanie nie je, kvôli citlivosti témy, verejne dostupné. Na našej webovej stránke  je potrebné vyžiadať si prístupové dáta, ktoré sú personalizované a majú obmedzenú časovú platnosť. Praktická skúsenosť ukazuje, že vzdelávanie je síce možné realizovať individuálnou formou, avšak priebežná diskusia menších pracovných tímov počas vzdelávania dáva možnosť riešenia/zrkadlenia konkrétnych prípadov či otvára nové pohľady na tému.

Deti ohrozené násilím si samé vedia pomôcť len v obmedzenej miere … preto v Náruči intenzívne pracujeme aj s ich pôvodnými rodinami

V Detskom krízovom centre Náruč, ktoré sa nachádza v Žiline – Zádubní, poskytujeme už od roku 2000 bezpečné útočisko a odbornú pomoc týraným, zneužívaným a zanedbávaným deťom. Naše dlhoročné skúsenosti i dobrá zahraničná prax poukazujú na potrebu intenzívnej práce s celou rodinou, v ktorej sa nachádzajú deti ohrozené násilím. Rodičia sa mnohokrát nevedia postarať a poskytnúť adekvátne a bezpečné podmienky pre život svojim deťom. Často je to i dôsledkom toho, že sami si v detstve zažili zneužívanie alebo vyrastali v rodinách, kde pochopenie, záujem o druhého či bezpečie neboli bežnou súčasťou každodenného života.

Od januára 2019 preto v dvoch bytoch umiestnených na prízemí Detského krízového centra Náruč realizujeme moderný pobytový program zameraný na systematickú, každodennú prácu s celými rodinami. Spolu s rodičmi hľadáme spôsoby, ako podporiť priaznivé zmeny v rodine. Našou filozofiou je poskytnúť rodine čo najkvalitnejšie odborné poradenstvo, sociálnu asistenciu a otvorenú spoluprácu s cieľom podporiť zdravé, pre dieťa bezpečné fungovanie rodiny a návrat dieťaťa, resp. celej funkčnej rodiny domov. S rodinou pracuje odborný tím zložený z  tandemu psychologička – sociálna pracovníčka a 2 sociálnych pedagógov (muž a žena), ktorí s rodinou počas pobytu v DKC Náruč celý deň žijú, pracujú. V programe sa nejedná o riešenie bytovej situácie rodín, ale o ich opätovné začlenenie do bežného života bez násilia. Tento, na Slovensku jedinečný program, obsahuje viacero tematických modulov, ktoré sa ako kocky lega skladajú do celku podľa individuálne nastavených potrieb každej rodiny. Venujeme sa budovaniu vzájomného rešpektu detí a rodičov, odstráneniu násilia z výchovy a posilneniu schopnosti rodičov zvládať praktické nároky bežného života akými sú: hospodárenie s financiami, starostlivosť o domácnosť či deti, plnohodnotné a radosť prinášajúce trávenie voľného času. Snažíme sa podporiť deti vo vnímaní rodiča ako autority, pomôcť im s rešpektovaním pravidiel v domácom prostredí, s budovaním dôvery vo svet naokolo i sebadôvery a sebaúcty, ale dôraz kladieme aj na zlepšenie komunikácie detí voči svojmu okoliu. Rodiny sú do programu zaraďované na základe odporúčania orgánov sociálnoprávnej ochrany detí (ÚPSVaR), t.j. dobrovoľne, nie na základe rozhodnutia súdu.

Starší z dvoch bytov, v ktorých tento program realizujeme, bol nepretržite v prevádzke 20 rokov. Za ten čas sme v byte pomohli viac ako 60 rodinám. I napriek priebežnej údržbe si však tieto bytové priestory vyžadovali zásadnú rekonštrukciu a nové zariadenie kúpeľne sanitou, vybavenie obytnej časti atypickým nábytkom a efektívnejšie využitie malého kuchynského priestoru. Výraznejší stavebný zásah si (nepredpokladane) vyžiadala aj izolácia strechy či oprava vchodu z exteriéru, vďaka ktorej sa zlepšil tepelný komfort v byte. Všetko toto sa mohlo udiať najmä vďaka podpore Nadácie GRANVIA. S dofinancovaním rozsiahlych stavebných prác a vybavením nekonštruovaných priestorov sanitou, spotrebičmi či nábytkom nám pomohli aj Nadácia KIA, Nadácia pre deti Slovenska z Nadačného fondu Deti v bezpečí poisťovne Kooperatíva a Siemens Healthcare s.r.o..

2 minútové video o programe a rekonštrukcii je k zhliadnutiu TU

Viac o programe „Aby deti nemuseli odísť z rodiny“ nájdete TU

Prečo sa obete sexuálneho násilia nesprávajú tak ako očakávame?

Pravdepodobne ste už počuli príbeh o tom ako niekto dlhodobo sexuálne zneužíval deti. Alebo ste možno počuli, že ohlásených či odhalených  je len zlomok prípadov sexuálneho násilia. Hovoríte si, ako je to možné? Prečo tí ľudia nikomu nič nepovedali, prečo neutekali, nekričali. Ako to, že si nikto nič nevšimol? Na tieto otázky existujú odpovede …

Toto “zvláštne”, ťažko pochopiteľné a neočakávané správanie obetí sexuálneho násilia sa odborne označuje ako kontraintuitívne reakcie. Kontraintuitívne preto, lebo sú akoby “proti” našej intuícií, našich očakávaniam ako by sa obeť sexuálneho násilia mala “normálne, logicky” správať.

Medzi takéto  neočakávané reakcie obetí  sexuálneho zneužívania patrí najmä:*

  • Pasivita obete – obeť sa sexuálnemu zneužívaniu navonok nebráni
  • Oneskorené oznámenie – obeť sexuálne násilie oznámi so značným časovým odstupom alebo vôbec
  • Nesúrodá a neúplná výpoveď – obeť nevie o prežitých udalostiach rozprávať ucelene, plynule, chronologicky
  • Odvolanie výpovede – obeť svoju výpoveď časom odvolá
  • Neprítomné príznaky traumy – v 40 % prípadov obete nemajú žiadne príznaky traumy
  • Pozitívne postoje k páchateľovi – obeť k páchateľovi pociťuje pozitívne emócie hoci jej ubližoval.

Aj keď sa takéto správanie môže javiť ako nepochopiteľné, má svoje logické zdôvodnenie.

Prečo takáto reakcia vzniká, aké sú príčiny a aké sú potom dôsledky pre obeť? Stručne odborne a zrozumiteľne o kontraintuitívnych reakciách rozprávajú v našom novom filme Mgr. Róbert Braciník, riaditeľ Detského krízového centra Náruč a doc. Mgr. ThDr. Slávka Karkošková, PhD., lektorka, výskumníčka a popredná slovenská odborníčka na tému sexuálneho zneužívania. 

Film nie je voľne šíriteľný, využívame ho na vzdelávanie profesionálov, ktorí s detskými obeťami násilia prichádzajú do kontaktu – učiteľov, pracovníkov sociálnoprávnej ochrany detí,  sociálnych pracovníkov, psychológov, lekárov a pod.

Ak sa dieťa či dospelý zdôveria o násilí na nich páchanom, je potrebné ich vypočuť, neposudzovať a pomôcť im vyhľadať odbornú pomoc. Len vypočuť nestačí, hoc na krátku dobu to môže pomôcť a určitým spôsobom „uľaviť“. Trauma, ktorá nie je náležite ošetrená a spracovaná, môže dlhodobo negatívne ovplyvňovať kvalitu života (pozri video NÁSLEDKY traumy na psychiku dieťaťaDOPADY stresu na dieťa a jeho budúci život a zdravie).

Bezplatnú pomoc pre deti môžete nájsť v Detskom advokačnom centre Náruč v Žiline. Dospelým obetiam násilia vieme pomôcť a poradiť v našom Poradenskom centre Náruč Čadca.

* Karkošková, S.: Sexuálne zneužívanie detí: vzorce kontraintuitívnych reakcií obetí In Mravnostná kriminalita ako spoločenský fenomén a možnosti jej kontroly, Bratislava: Akadémia policajného zboru, 2015,s. 191 – 206