Svet nám pripomína povinnosť chrániť deti pred sexuálnym násilím!

18. november je  Európsky dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním  

19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí

Európa aj svet nám v týchto dňoch intenzívnejšie ako inokedy pripomínajú, že je povinnosťou každého z nás venovať pozornosť a ochranu deťom zažívajúcim akúkoľvek formu sexuálneho násilia či týrania.

Štatistiky ministerstva vnútra hovoria, že v roku 2020 bolo na Slovensku evidovaných celkovo 535 prípadov mravnostnej kriminality na deťoch.[1] Orgány sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately za rok 2020 zase evidovali 158 prípadov sexuálne zneužívaných detí.[2] Možno sa Vám to zdá veľa, ale podľa odborníkov je to len “vrchol ľadovca” – detí vystavených rôznym formám sexuálneho násilia je oveľa viac! (pozri napr. TU)

Každý dospelý má povinnosť pomôcť deťom, ktoré si zažívajú násilie (nielen sexuálne). V našom Detskom advokačnom centre Náruč a Detskom krízovom centre Náruč, ponúkame pomoc nielen deťom ohrozeným násilím, ale aj možnosť konzultácií pre odborníkov a laickú verejnosť – pre všetkých, ktorí sa so sexuálne zneužívanými deťmi stretli alebo majú podozrenie, že sa zneužívanie či násilie na dieťati pácha.

Ale!!! … na to, aby sme týmto deťom mohli pomôcť, musíme o nich vedieť.

Preto, ak máme vedomosť, či podozrenie, že k sexuálnemu zneužívaniu dieťaťa môže dochádzať nebuďme ľahostajní a obráťme sa na inštitúcie, ktoré vedia pomôcť (políciu, orgány sociálnoprávnej ochrany na úradoch práce sociálnych vecí a rodiny či mimovládne organizácie ako je napríklad aj Náruč)!


[1] https://www.minv.sk/?statistika_kriminality_v_slovenskej_republike_za_rok_2020_xml

[2] https://www.upsvr.gov.sk/statistiky/rocne-vykazy-mpsvr-sr/rocne-vykazy-v12-mpsvr-sr-o-vykonavani-opatreni-socialnopravnej-ochrany-deti-a-socialnej-kurately-2008-2009-2010-2011.html?page_id=77297

Dve neviditeľné náručovské duše

Náruč, to sú okrem psychológov, sociálnych pracovníkov, vychovávateľov, špecializovaných poradcov starajúcich sa o klientov na našich 4 pracoviskách aj dve, pre klientov i verejnosť neviditeľné, no pre naše občianske združenie veľmi dôležité, panie ekonómky – účtovníčky (ale aj PAMky a občas i finančné manažérky v rámci rôznych projektov).

Ekonomická a mzdová agenda našej organizácie nepatrí veru k najjednoduchším!

Každý finančný zdroj získaný na poskytovanie bezpečia a odbornej pomoci detským a dospelým klientom od štátu či samosprávy (cca 68% z našich celkových príjmov v roku 2020) účtujeme na samostatnom účte a predkladáme k nemu detailné kvartálne alebo ročné zúčtovania. Mzdy pre 26 zamestnancov pracujúcich v Náruči na hlavný pracovný pomer a ďalších 16 “dohodárov” sú spracovávané na mesačnej báze a tento rok sa účtujú kombináciou 6 rôznych finančných zdrojov. Práve mzdové náklady na zamestnancov pracujúcich priamo s klientmi a s tým spojené zákonné odvody tvoria z hľadiska výdavkov celej našej organizácie jednoznačne najvyššiu položku – v minulom roku to bolo až 70 %, t.j. viac ako 500 000€. Viaceré služby potrebné pre priamu pomoc klientom či základný chod našich pracovísk platíme zazmluvneným dodávateľom faktúrami, ktoré je treba tiež uhradiť a zaúčtovať (príp. i rozúčtovať na viaceré zdroje).

Okrem toho účtujeme rôzne granty, európske projekty, 2% a dary, kde ekonómky chystajú podklady pre všakovaké priebežné a záverečné finančné správy. Iba pre ilustráciu: v minuloročnej Náručovskej ekonomike sme zaúčtovali 4360 účtovných položiek! A keď predkladáme naše podvojné účtovníctvo ku každoročnému nezávislému auditu, vyexpedujeme 16 hrubých, dokladmi nabitých zakladačov/šanónov. K neviditeľnej agende Náruče patrí aj evidencia skladu potravín v detskom krízovom centre či evidencia zásob pohonných hmôt (3 zo 4 našich pracovísk disponujú služobnými autami).

Financovanie pestrej škály náručovských aktivít je jedno veľké logistické a ekonomické puzzle, ktoré vďaka Ivetke a Barborke už roky vyskladávame a správne zúčtovávame do posledného centa. Dámy, sme radi, že Vás máme!

Pokiaľ by ste chceli vedieť viac detailov o ekonomickom zázemí Náruče – pozrite si naše výročné správy. Okrem jednoduchého prehľadu zdrojov financovania a nákladov v nich nájdete i konkrétne čísla, kompletnú ročnú účtovnú závierku či výrok nezávislého audítora.

Tento článok bol zverejnený pri príležitosti Medzinárodného dňa účtovníkov  (10.11.) ????

Čo má naša tohoročná konferencia spoločné s EXPO Dubaj 2020 a OH Tokio 2020

Náruč, tak ako v rokoch 2017 a 2019, pripravila aj na tohoročnú jeseň realizáciu medzinárodnej odbornej konferencie zameranej na prezentovanie najnovších poznatkov a trendov v práci s deťmi ohrozenými násilím s názvom Pomoc dieťaťu ohrozenému násilím: Spolu dokážeme viac III.

Vzhľadom na dlhodobo nepriaznivú pandemickú situáciu a určitú celospoločenskú únavu z  on-line stretnutí, konferencií, vzdelávaní …, rozhodli sme sa po vzore organizátorov iných podujatí (OH Tokio 2020 či Expo Dubaj 2020 ????), že aj my posunieme jej realizáciu o rok. Veríme, že sa v roku 2022 budeme môcť v plnom počte očakávaných 150 účastníkov stretnúť osobne, pretože okrem prezentovania nových informácií, poznatkov či inšpirácií ako je možné pomôcť dieťaťu ohrozenému násilím, má naša konferencia ašpiráciu vytvárať i priestor na osobné stretnutia, sieťovanie a vzájomné zdieľanie sa profesionálov pracujúcich s deťmi.

Ak máte záujem pozrieť si záznamy vystúpení jednotlivých rečníkov z predchádzajúcich dvoch konferencií, ste srdečne vítaní na našom webe a youtube. Pre zobrazenie videí z roku 2019 klik TU. To najzaujímavejšie z roku 2017 nájdete zase TU.

Tešíme sa na osobné stretnutie na konferencii v roku 2022!