Uplynul rok, ktorý nás všeličo naučil

“Rok, ktorý sme prežili sa asi nezmazateľne zapíše do histórie ľudstva ako rok v znamení pandémie koronavírusu. Páči sa mi prirovnanie ku prírodnej katastrofe, lebo to asi najlepšie vystihuje, ako sme sa ocitli zoči-voči situácii, ktorú si nikto neprial, ale neostalo nám napokon nič iné, len to prijať a vyrovnať sa s tým, ako sa dá.”, konštatuje Robo Braciník, riaditeľ nášho Detského krízového centra Náruč.

… a pokračuje: “Inak sme na tom neboli ani my v krízovom centre. Sprvoti sme sa veľmi báli o naše deti i o nás samých – čo sa stane, ak ochorieme, ako zvládneme dlhé týždne karantény. Písali sme krízové plány, zháňali rúška, všetko dezinfikovali. Najhoršie bolo, že sme museli prerušiť medziľudské kontakty – základný nástroj našej práce. Najťažšie to znášali deti a ich príbuzní, ktorí sa počas 1. vlny nemohli vôbec osobne stretávať, potom len tak úchytkom – akoby na diaľku. Tŕpli sme pri každom objatí a stisnutí ruky. Potom prišlo trocha uvoľnenia v lete a na jeseň to začalo znovu. Opäť izolácia, opäť obavy, narastajúce čísla nakazených i obetí. Našťastie nás naše ministerstvo vybavilo testami a vďaka našej obetavej kolegyni Janke (zdravotnej sestre) sme boli ušetrení státia v dlhých radách počas studených dní. Postupne sme si zvykli. Najmä na to, že treba vydržať a ešte vydržať, že sa nič nedá poriadne naplánovať.

Tam, kde sa bojuje sú obete, straty, ale i víťazstvá, nové objavy, hrdinstvo. Naučili sme sa robiť krátkodobé plány, počítať so zmenami, byť kreatívni pri hľadaní riešení a ešte viac improvizovať – hoc sme si mysleli, že v krízovom centre z podstaty veci improvizovať vieme :-). Naučili sme sa v práci používať on-line stretnutia namiesto cestovania na druhý koniec republiky, čo využijeme aj v budúcnosti, keď tu už nebude Covid-19. Viac nás to stmelilo ako tím, viac si vážime, ak sa môžeme s niekým stretnúť osobne. Je menej vonkajšieho rozptýlenia, čo nám dalo priestor ísť vo vzťahoch (nielen s klientmi) viac do hĺbky. Naučilo nás to fungovať a realizovať naše plány aj napriek nepriazni osudu – za všetky úsilia spomeniem kompletnú rekonštrukciu bytíka pre rodiny v prízemí našej budovy, ktorý v modernizovanej podobe môže slúžiť ďalších 20 rokov pre rodiny hľadajúce u nás útočisko a odbornú pomoc. 

Izolácia nás naučila byť efektívnejšími v on-line priestore … O.i. sme vytvorili viacero infografík a článkov ohľadom možností ambulantnej pomoci detským (i dospelým) obetiam domáceho násilia a veľmi úspešne sme ich šírili vo virtuálnom priestore. Vytvorili sme naše prvé on-line vzdelávanie, ktoré doposiaľ absolvovalo viac ako 3000 profesionálov z centier pre deti a rodiny z celého Slovenska. I náš prvý film o tom, prečo sa obete zneužívania nesprávajú tak, ako sa vo všeobecnosti očakáva, mal viac ako 700 zhliadnutí medzi odborníkmi pracujúcimi s deťmi. Takýto veľký a celoslovenský dosah by sme osobným lektorovaním vzdelávacích aktivít nevedeli dosiahnuť.

Na záver chcem poďakovať všetkým dobrodincom, podporovateľom a fanúšikom za pocit, že v tom nie sme sami. A najmä mojím skvelým kolegyniam a kolegom, s ktorými sme to so cťou doteraz ustáli. Musím povedať, že to bol zároveň i rok, ktorý popri pandémii priniesol deťom i nám veľa radosti a pekných chvíľ. Napríklad, ani jedno z detí, ktoré v roku 2020 ukončovali pobyt v Detskom krízovom centre Náruč, neodchádzalo do ústavnej starostlivosti, ale do sanovaných či náhradných rodín.”

Revitalizácia služieb Poradenského centra Náruč Žilina bola úspešná

Keď sme v marci 2017 začali s revitalizáciou služieb nášho Poradenského centra Náruč Žilina, išlo nám  najmä o zviditeľnenie širokej škály bezplatnej pomoci, ktoré poskytujeme obetiam domáceho násilia. Naším cieľom bolo poskytnúť špecializované sociálne, psychologické a právne poradenstvo širšiemu okruhu ľudí, ktorí to potrebujú. Poradenstvo je prioritne zamerané na vyriešenie krízovej situácie klientky/klienta, no v prípade potreby následne dlhodobo a intenzívne pracujeme s našimi klientmi na ich navrátení do bežného života.

Čo sa nám teda podarilo za posledné štyri roky v Poradenskom centre Náruč Žilina?

Naše poradenské služby v rokoch 2017 – 2020 využilo 1 516 klientok/klientov, z toho 441 novo zaevidovaných. Spolu sme poskytli 11 715 konzultácií.

Násilie môže zanechať závažné negatívne dopady na fyzickom aj duševnom zdraví detí, pričom tieto môžu pretrvávať po celý život. Aj preto patrí prevencia násilia dlhodobo ku kľúčovým programom našej organizácie. V spolupráci so školami sme na území žilinského regiónu absolvovali sériu preventívnych programov a aktivít zameraných na predchádzanie násilia páchaného na deťoch a v rodinách s názvom „Kým nie je neskoro“. Prostredníctvom interaktívnych aktivít deti získali informácie o násilí, jeho príčinách, formách a možnostiach pomoci. Prevencií sa zúčastnilo viac ako 460 žiakov základných a stredných škôl.

V spolupráci so žilinskými materskými školami sme v roku 2018 rozbehli projekt „Bezpečne od útleho veku“. Vytvorili sme manuál novej, vlastnej prevencie sexuálneho násilia pre deti vo veku tri až šesť rokov navštevujúce materské školy. Preventívny program prebieha formou bábkového divadla a za pomoci maňušiek. Pilotne sa projektu zúčastnilo takmer 50 detí, pričom v nasledujúcich rokoch pre veľký záujem žilinských materských škôl máme v pláne program realizovať vo väčšom rozsahu – musia to však dovoľovať protipandemické opatrenia 🙂

V  spolupráci s Materským centrom Nezábudka sme formou tvorivých aktivít zameraných na elimináciu násilia v rodinách uskutočnili workshop pre deti s matkami „Záhrada pocitov“. Projekt sme zavŕšili odbornými prednáškami  pre obyvateľov Žiliny, kde sme hovorili o možnostiach, ako sa chrániť, ako postupovať a kde vyhľadať služby pomoci pre obete násilia.

V Poradenskom centre Náruč Žilina realizujeme aj program Ja a mama, ktorého cieľom je pomôcť matke a dieťaťu pomenovať a riešiť problémy ich vzájomného vzťahu, budovať ho a posilňovať.

Vďaka finančnej podpore Nadácie J&T sa nám v roku 2019 v rámci projektu „Náruč pre rodiny ohrozené násilím“ podarilo od apríla získať nové, lepšie dostupné a moderné priestory v Žiline na Mariánskom námestí, vďaka čomu sme mohli naše služby rozšíriť o nové formy pomoci – skupinové podporné stretnutia pre klientov našej poradne a ich deti. Na podporných rodinných skupinách vytvárame priestor pre nadväzovanie nových priateľstiev, bezpečné vzťahy, stretávanie sa s rovesníkmi s podobnými osudmi, rozvoj a nadobúdanie sociálnych zručností či sebavedomia. Zároveň sme pracovisko vybavili aj pieskoviskom a figúrkami určenými k Sandplay terapii, čo je hrová forma terapie nielen pre deti, ale aj dospelých, vhodná na spracovanie traumy ako následku prežitého násilia v prípade, ak má klient ťažkosti vyjadriť svoje trápenie verbálne.

Bezplatné sociálne, psychologické a právne poradenstvo môžeme obetiam násilia poskytovať vďaka príspevkom Žilinského samosprávneho kraja a Mesta Žilina. Sme vďační, že od roku 2019 nám systematicky pomáha aj Nadácia J&T a to pokrytím prenájmu a základnej prevádzky moderných a väčších poradenských priestorov na Mariánskom námestí.